Przyszedł wrzesień, czas powrotu do szkoły, to też dobra okazja, by wrócić do pisania bloga. W ostatnim wpisie zaprezentowaliśmy nasze założenia wstępne do projektu, w tym artykule omówimy układ funkcjonalny i rzuty naszego domu w stylu nowoczesna stodoła.
Strefy w domu
Według tej zasady ustaliliśmy pięć stref domu:
- Wejściową,
- Dzienną,
- Sypialni,
- Łazienki,
- Techniczno-gospodarczą.
Strefy funkcjonalne na parterze
Na podstawie analizy działki i własnych preferencji powstał schemat funkcjonalny pomieszczeń, który z czasem przemienił się w przemyślany układ wydzielonych stref budynku. Jako jedną strefę traktujemy grupę pomieszczeń o podobnej funkcji najczęściej zgromadzonych w pobliżu siebie.
Od strony ulicy zlokalizowana jest strefa wejściowa z gankiem i zadaszeniem nad. Dzięki temu w deszczowy dzień nie będziemy narażeni na deszcz podczas otwierania i zamykania drzwi wejściowych. Wejście jest zlokalizowane w taki sposób, aby dystans od samochodu zaparkowanego przed domem nie był za duży, a co za tym idzie – irytujący. Ganek w przyszłości będzie pełnił też rolę zadaszonego wejścia do garażu. Z przedsionka, w którym możemy zdjąć wierzchnią odzież oraz odstawić obuwie (kurtka na wieszak,do szafy i buty na półkę), przechodzimy do części mieszkalnej.
W parterze od strony ulicy zlokalizowane jest pomieszczenie techniczne (z przyłączami, pompą ciepła, przyłączem wody z wodomierzem i inne podobne funkcje). Projektując pomieszczenie techniczne braliśmy pod uwagę lokalizację na planie domu, ale także uwzględniliśmy ewentualne trudności z technicznym wykonaniem przyłączy. Dlatego pomieszczenie to znajduje się w bliskości ulicy (w której biegną sieci) oraz wejścia.
Poza pomieszczeniem na parterze w skład części techniczno-gospodarczej wchodzi pralnia na piętrze oraz przestrzeń w budynku garażowym.
Dalszą częścią domu jest strefa dzienna z kuchnią, jadalnią oraz salonem ( z wyjściem na taras ) plus dodatkowo gabinet z łazienką. Jest to centralna część domu skupiająca w sobie życie codzienne mieszkańców. Ważne było dla nas poczucie dużej, otwartej przestrzeni i to dlatego, poza otwartym wnętrzem, dodaliśmy antresolę/galerię nad jadalnią. “Dziura” w stropie ma nadać strefie dziennej wrażenie przestrzenności i przenikania się poziomów domu. W bliskiej odległości od strefy wejściowej ulokowane zostały schody na piętro.
Strefa dzienna ma silną ekspozycję na ogród i minimalną na działkę wschodniego sąsiada. Ze względu na rolniczo-mechaniczny (czyli mało atrakcyjny wizualnie) charakter działki sąsiada uznaliśmy, że wolimy dom otworzyć dom na południowy-zachód.
Przy kuchni znajduje się spiżarnia w której magazynowane będą produkty spożywcze i podręczne urządzenia agd (np. podręczny odkurzacz, robot kuchenny).
Obok, niedaleko wejścia, umieściliśmy gabinet. W zależności od użytkownika, gabinet będzie pełnił różne funkcje. Przez większość czasu będzie służył domownikom jako pokój do pracy przy komputerze, ale w razie wizyty gości będzie to miejsce ich noclegu.
Strefy funkcjonalne na piętrze
Na piętrze mieści się strefa sypialni dla domowników. Od północy jest sypialnia rodziców z prywatną garderobą i łazienką. Po drugiej stronie budynku znajduje się strefa nocna dla dzieci. Dwa pokoje oddalone są od sypialni rodziców sporą odległością. Zapewnia to intymność rodzicom, a dzieciom daje poczucie samodzielności.
Sypialnia rodziców jest od strony ulicy. Preferowaliśmy pokój od strony wejściowej budynku tak, aby mieć “oko” na wejście i podjazd. Dzięki temu pokoje dzieci znalazły miejsce od strony południowej, która zapewnia dużo naturalnego oświetlenia. Światło dzienne ma sprzyjać dobrym warunkom do nauki i zabawy przez możliwie dużą część dnia. Zamiast klasycznego korytarza, komunikacja na piętrze została zorganizowana w galerię/antresolę otwartą na parter.
Wschodnia część poddasza to ciąg pomieszczeń: duża łazienka dla dzieci, dodatkowy pokój-pracownia, oraz pralnia.
Strefa Wejściowa z pokojem gościnnym
Zależało nam by zminimalizować strefę wejściową do niezbędnego minimum powierzchni. Rola tej części domu to w zasadzie tylko bufor pomiędzy wnętrzem, a zewnętrzem. Nie ma sensu zbytnie rozbudowywanie ganku oraz wejściowego korytarzyka. Bliskość łazienki (z WC) do wyjścia pozwala na umycie dłoni od razu po wejściu do domu (szczególnie przydatne po pracach ogrodowych).
Na odległość do łazienki z prysznicem na pewno nie będą narzekali goście, których nocować będziemy w pokoju gościnnym/gabinecie. Odległość gabinetu od centrum strefy dziennej ma zapewnić osobie z niego korzystającej niezbędny do pracy spokój i ciszę. Łazienka z WC ma oferować komfort użytkownikom parteru. Drzwi do łazienki znajdujące się daleko od salonu i kuchni zapewniając oczekiwaną intymność. Pomimo skromnej powierzchni znalazła się w niej kabina prysznicowa. Dzięki temu możliwa będzie szybka kąpiel po powrocie z prac ogrodowych, bądź wykąpanie niesfornego psa, który chwilę wcześniej pływał w błotnej kałuży.
Kuchnia i Jadalnia
Sercem domu jest kuchnia, dlatego została umieszczona centralnie na planie parteru. Jej sercem jest wyspa z dużym blatem i kuchenką indukcyjną. Dzięki takiemu układowi osoba przygotowująca posiłek ma kontakt z domownikami (lub gośćmi) w salonie oraz jadalni.
Duża dostępność wyspy umożliwia wygodne rozpakowanie nawet dużych zakupów oraz ich rozlokowanie do lodówki, szafek lub spiżarni, która zlokalizowana jest przy kuchni.
Jadalnia sąsiaduje z kuchnią i salonem. Uzyskaliśmy bliskość miejsca przygotowywania posiłków oraz jego spożywania. Bliskość jadalni i salonu sprawdzi się podczas imprez rodzinnych.
Salon mieści się za kuchnią i jadalnią tuż przy ścianie szczytowej. Znajdzie się w nim miejsce na meble wypoczynkowe, telewizor i piec typu koza. Przestrzennym wydzieleniem salonu od jadalni jest słup, który podtrzymuje strop. Niestety ze względów finansowych nie udało nam się uniknąć tego elementu nośnego. Rozważaliśmy konstrukcję stalową elementów nośnych (belki) dzięki, którym strop opierałby się tylko na zewnętrznych ścianach nośnych. Jednak koszt takiego rozwiązania był zniechęcający (ok 20 000zł za wykonanie konstrukcji oraz wynajęcie dźwigu do montażu).
Przy jadalni i opodal strefy wejściowej ulokowane zostały schody. Wykonane będą w stylu industrialnym ze stali malowanej proszkowo i wykończone dębowymi stopnicami. (indywidualny projekt). Schody i balustrady zaprojektujemy wg własnego pomysłu.
W spiżarni znajdują się półki na przetwory i magazynowaną żywność oraz prawdopodobnie dodatkowa lodówka. W tym pomieszczeniu nie będzie żadnego okna w celu uzyskania możliwie najlepszych warunków do przechowywania żywności (o usytuowaniu budynków względem stron świata pisaliśmy we wpisie)
Sypialnie
Poddasze domu zostało przeznaczone na część prywatną mieszkańców. Główną sypialnią jest sypialnia rodziców. Ma ona obszerną garderobę, która jest jednocześnie wejściem do prywatnej łazienki. W tym pokoju znajdzie się duże łóżko skierowane w stronę ściany na której zamontowany zostanie prywatny telewizor. Główna sypialnia ma w sąsiedztwie pralnię, aby można było szybko przenieść wyprane (i wysuszone) ubrania do garderoby. W garderobie będzie można je też wyprasować.
Sypialnie dzieci po drugiej stronie budynku są mniejsze. Jednak znajdzie się w nich miejsce na łóżko, biurko do nauki oraz szafa na ubrania. Pokoje mają też zapewnione optymalne oświetlenie światłem słonecznym.
Na piętrze znajduje się także łazienka dostępna z galerii. Będą z niej korzystać głównie dzieci. Jest w niej miejsce na dużą wannę, prysznic oraz dużą umywalkę i WC. Na piętrze znajduje się dodatkowy pokój. Pomieszczenie będzie służyć jako dodatkowe miejsce pracy lub w razie konieczności sypialnia. Z tego pokoju będzie możliwe wejście na strych (opuszczane schody sufitowe). To tam będzie można zmagazynować niepotrzebnie aktualnie przedmioty, ubrania i inne “przyda się” do czasu gdy powstanie garaż zawierający w sobie część gospodarczą.
Pomieszczenie techniczne na parterze
W pomieszczeniu technicznym znajdzie się wewnętrzna jednostka pompy ciepła ze zbiornikiem na CWU (ciepłą wodę użytkową). Dodatkowo zamontowany zostanie uzdatniacz (odkamieniacz) do wody. W pomieszczeniu technicznym zlokalizowana zostanie rozdzielnia elektryczna i wodomierz. Tutaj widzieliśmy także miejsce dla rozdzielni ogrzewania podłogowego dla całego parteru. Można powiedzieć, że będzie to pomieszczenie “nafaszerowane” technologią.
W przyszłości umieścimy tu również inne potrzebne instalacje np. sterowanie panelami fotowoltaicznymi garażu, centralę monitoringu oraz urządzenia sieciowe (internet). Zadbaliśmy o to, aby każde urządzenie miało wygodny dostęp w celach montażowych i serwisowych.
Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła (potocznie zwana rekuperatorem) zostanie zamontowana na strychu. Motywacją do tej lokalizacji była chęć maksymalnej izolacji tego urządzenia (ze względu na dźwięki jego pracy) oraz lepsza możliwość rozporwadzenia przewodów wentylacyjnych niż w przypadku montażu na parterze w pomieszczeniu technicznym.
Duże przeszklenia
Jesteśmy fanami dużych okien. Powiększają optycznie wnętrze i dają poczucie otwartości wnętrza na zewnętrze. W całym domu większość to duże okna. Najczęściej przeszklenia zaczynają się już od podłogi. Wszystkie okna ustawialiśmy tak, aby świadomie kadrować nimi widok na zewnętrze.
Parter będzie otwarty na ogród i zasłonięty do koniecznego minimum od strony ulicy i sąsiada. Rozmieszczenie pomieszczeń względem kierunków świata i warunki przestrzenne działki mają tutaj kluczowe znaczenie i w założeniach wstępnych do projektu określiliśmy je na wczesnym etapie. Na etapie projektowania niektóre pomieszczenia od razu znalazły swoje miejsce (np.salon czy sypialnie na piętrze) inne (takie jak pomieszczenie techniczne) wędrowały po całym rzucie przez wiele tygodni, aż w końcu ułożyły się tworząc sensowną całość.
Jeżeli jesteście zainteresowani innymi szczegółami lub macie pytania piszcie w komentarzach. Chętnie wyjaśnimy co kierowało nami podczas tworzenia projektu.
W kolejnym wpisie zaprezentujemy inspiracje jakie pomogły nam znaleźć odpowiednie rozwiązania projektowe dla naszego domu. Opowiemy także więcej o wyglądzie zewnętrznym i układzie na działce.
Aktualnie kończymy wykonywać fundament, ale w głowie już mamy pomysł na wpis podsumowujący ten etap. Podamy też podsumowanie kosztów stanu zero.
W kolejnym wpisie omówimy zewnętrzny wygląd budynku i pokażemy nasze inspiracje.
Dane techniczne:
Powierzchnia zabudowy
Powierzchnia mieszkalna
Kubatura (wewnętrzna)