4 budynki które były naszą inspiracją

Aby całościowo opowiedzieć o naszym projekcie warto przedstawić inspiracje, czyli domy które miały największy wpływ na kształt naszego projektu. Oczywiście było ich wiele i cały czas pojawiają się nowe inspiracje, ale główny pomysł na budynek ukształtował się w oparciu o kilka projektów. W tym wpisie przedstawimy budynki które wywarły na nas największy wpływ.

1. DogmA house

Nowoczesny dom pod Warszawą

Jeszcze kilka lat temu wyobrażając sobie projekt naszego domu na pewno nie mieliśmy w głowach wizji prostej stodoły z ceglaną elewacją i czerwonym, klasycznym dachem. Wręcz przeciwnie, będąc jeszcze na studiach rozpływaliśmy się na myśl rozrzeźbionych modernistycznych brył z płaskim dachem i minimalistycznym wnętrzem. Takie domy były dla nas wtedy synonimem nowoczesności i wyrażeniem kunsztu projektanta. Gdyby ktoś na początku studiów powiedział nam, że będziemy się kiedyś ekscytować domem “stodołą” zasugerowalibyśmy mu popukanie się w czoło.

Dom projektu Grzegorza Stiasnego był wtedy szczególnie daleko od naszego gustu. Nie zrozumieliśmy go. Wszystko zmieniło się po wielu latach gdy zobaczyliśmy program w TV (niestety już niedostępny online) przedstawiający ten budynek.

Podoba nam się szczerość tego budynku. Ten dom nie udaje. Ceglana elewacja jest po prostu ceglaną elewacją. Drewno na elewacji od wnętrza działki jest zwykłym drewnem z okolic. Płyty włóknocementowe na dachu (taki nowoczesny eternit, ale bez azbestu) – to brzmi jak nieśmieszny żart, ale do tego domu pasują jak ulał. To właśnie konsekwencja w projekcie jest dla nas jego największą wartością.

Dom nie wstydzi się tego że jest wykonany z prostych i tanich materiałów. Przeciwnie, wykorzystuje ich kolor, fakturę i właściwość starzenia się. Dom jest idealnie wkomponowany w działkę co widać na planie terenu i widokach z różnych miejsc.

To właśnie ten dom zachęcił nas do zaprojektowania ceglanych elewacji ze zwykłej cegły licówki (nie klinkierowej). To właśnie elewacja tego domu sprawiła, że zaczęliśmy szerzej zbadać możliwości klasycznej, taniej cegły. Poza tym, że cegła jest naturalnym nawiązaniem do otoczenia (poniemiecka wieś) to jest materiałem bezpretensjonalnym i swojskim. Dokładnie tego potrzebujemy!

DogmA house. Projekt domu: Grzegorz Stiasny
Zdjęcia: Marcin Czechowicz
Źródło zdjęć

2. Dom pod Krakowem

Przestrzeń tego domu to coś co nas urzekło od samego początku. Każdy kadr z wnętrza ma swój urok. Tutaj minimalizm i surowość współgrają z ciekawym detalem i odsłoniętą konstrukcją. Szczerość materiałowa i otwarte przestrzenie urzekły nas od razu.

Wnętrze domu jest wielowymiarowe. Kondygnacje otwierają się na siebie. Z parteru widać sferę piętra. I odwrotnie, z góry jest widok na strefę dzienną. To przenikanie dodaje oddechu i przestrzeni do wnętrza. Nie brakuje jednak stref mniej otwartych i prywatnych. Parter tego budynku jest częścią do codziennego, wspólnego przebywania domowników.

Ten dom jest „maszyną do codziennego życia”. Budynek w tym wykonaniu jest narzędziem służącym do mieszkania. Industrialny charakter wnętrza tą “mechanikę” jeszcze podkreśla.

W naszej opinii dom (ujmując ogólnie) nie jest mieszkaniem z bloku postawionym samodzielnie na działce, z ładną elewacją i uroczą dachówką. Istotne są otwarcia na krajobraz, poczucie przestrzeni . W tym domu jest to wszystko. Chętnie byśmy w nim pomieszkali.

Projekt domu:  Ola Wołczyk-Perłak i Joanna Wużyk  , Projekt wnętrz: Ola Wołczyk-Perłak  
Zdjęcia: Hanna Długosz, Przemysław Kuciński
Źródło zdjęć

3. Dom pod Olmen (Belgia) i biurowiec w Denderleeuw (Belgia)

Dom Olmen
Niesamowicie piękna terakotowa elewacja tego domu zachwyciła nas

Gdy zdecydowaliśmy się na ceglany charakter ścian szczytowych i na przeszklone otwarcie wnętrza parteru (na ogród) brakowało nam pomysłu na wschodnią ścianę. Chcieliśmy, aby elewacja wschodnia była wyraźną wizualną granicą pomiędzy wiejskim, technicznym charakterem działki sąsiada (no wiecie: traktory, pługi, kombajny) a mieszkaniowym, osiedlowym obszarem na zachód, wzdłuż ulicy.

Pewnego dnia natknęliśmy się na ideę ułożenia dachówek na elewacji (Dom pod Olmen). To było to! Początkowo Martyna była sceptyczna, ale po czasie też potwierdziła słuszność tego pomysłu. Poza tym dzięki temu rozwiązaniu zachowujemy ceramiczny charakter domu; klasyczny, ceglany kolor i wyraźna, ostra faktura elewacji.

Dzięki temu „zawinięciu dachówki” budowany jest „dystans” do sąsiadów i otwarcie wnętrza na ogród. Dom jest bryłą owiniętą w pancerz. Dzięki takiemu rozwiązaniu budynek jest “nieprzyjazny” z jednej strony i otwarty z drugiej. Pomysł na taką formę ściany przechodzącej w dach i tworzących zawinięcie nadał sens naszemu projektowi. W tym momencie największa wada działki została wykorzystana jako “fundament” idei.

Idea dachówki w ceglanym kolorze dodaje niesamowitej faktury budynkowi biurowemu w Denderleeuw (Belgia)

Ceramiczna ściana, pokryta dachówką i te ceglane będą się interesująco zmieniały z biegiem lat. Elewacje będą się starzeć i naturalnie nabierać barw. Pięknie będą wyglądały drzewa posadzone przed nimi. Czerwone powierzchnie będą idealnym tłem.

Podoba nam się też idea budowy domu z prostych materiałów pochodzących z ziemi, jakimi są cegła i ceramiczna dachówka. Współczesna polska architektura to w większości domy obłożone styropianem i “zaciągnięte” tynkiem, który już po kilku latach staje się brudny i traci pierwotny urok. Pół biedy jeżeli możemy go umyć. Gorzej gdy kolor elewacji wyjdzie z mody. Wtedy pozostaje przemalowanie budynku. Pasteloza ubiegłych lat jest widoczna na polskich osiedlach.

Ceramika jest ponadczasowa. Cegła zawsze będzie wyglądała atrakcyjnie i pomimo swojego prostego, rzemieślniczego charakteru będzie wyglądała szlachetnie.

Budynek Biurowy w Denderleeuw (Belgia),
Dom pod Olmen (Belgia)

Architekt: Pascal François Architects
Zdjęcia: © WIENERBERGER NV/SA ;
Frederik Vercruysse
Źródło zdjęć 1  , 2

Inne projekty które miały wpływ na formę naszego domu:

Dom Rudy w Rudach.
Oryginalnie i kreatywnie wykorzystana cegła robi na nas wrażenie.
Architekci: Marek i Karol Wawrzyniak http://www.toprojekt.com/projekty/rudy-dom/

Projekt Stodoła
Projekt autorstwa naszych znajomych z czasów studiów. Podoba nam się układ funkcjonalny oraz rozwiązania techniczne wykorzystane przez autorów. Nowoczesny budynek zrealizowany w rozsądnym budżecie.
BAD Architekci http://www.projektstodola.pl/



Na koniec

Podsumowując, mamy nawiązanie materiałowe do lokalnych zabudowań i zachowany zagrodowy charakter wiejskiej zabudowy (dom plus garaż tworzą układ “nowoczesnej zagrody”). W projekcie istotną rolę odgrywa dopasowanie do działki oraz poczucie przestrzeni wewnątrz domu. Finalny dom ma być zwykłym-niezwykłym budynkiem 🙂

Wyzwaniem jakie przed stoi to konkretny pomysł na projekt wnętrza. W tym temacie jesteśmy na początku drogi do celu i jedyne co mamy to inspiracje gromadzone na pintereście (link).