Podjeliśmy decyzję, budujemy dom!

Po kilku latach rozważań, ostatecznie zdecydowaliśmy, że podejmiemy się budowy domu dla nas i naszych dzieci.  Z racji tego, że pracujemy i mieszkamy we Wrocławiu początkowo rozważaliśmy zakup mieszkania. Jednak będąc architektem (ja i moja żona jesteśmy z wykształcenia architektami) bardzo trudno było nam znaleźć mieszkanie które chcielibyśmy kupić. Przez zawodowe skrzywienie dostrzegliśmy więcej wad w układach pomieszczeń, lokalizacjach, użytych materiałach, a myśl “zaprojektowaliśmy to lepiej”  była ciągle z nami. Po głowie równolegle chodziła nam wizja domu i przez ostatnie 2 lata rozglądaliśmy się także za działkami budowlanymi i szukaliśmy miejsca które byłoby dla nas odpowiednie. Ostateczna decyzję zapadła gdy zadbaliśmy sobie pytanie czy jakiekolwiek mieszkanie spełni nasze potrzeby i czy będziemy czuć satysfakcję po zakupie jakiegoś mieszkania. Jednogłośnie odpowiedzieliśmy, że takiego mieszkania nie ma i nie będzie.

 

We Wrocławiu nie ma mieszkania dla nas czyli dlaczego nie mieszkanie.

Pomimo ogromnej podaży nowych mieszkań i niezliczonej ilości nowych inwestycji nie jesteśmy w stanie dopasować żadnego do naszych potrzeb. We wrocławskich mieszkaniach nie odpowiadały nam rozkłady, lokalizacje, jakość inwestycji realizacji a jeżeli te rzeczy były OK, to cena już OK nie była.

 

Wiele obiektów odwiedziliśmy i kilka prawie nas przekonało, ale opcja zakupu mieszkania była traktowana przez nas jako tymczasowa. Zawsze chcieliśmy mieszkać w domu a zakup mieszkania miał być tylko epizodem naszego życia podczas którego odkładamy i gromadzimy fundusze na wybudowanie domu. Miał trwać w założeniach do 10 lat. Po wielu kalkulacjach doszliśmy do wniosku że mieszkanie jest dla nas opcją droższą bo koszt w przeliczeniu za metr kwadratowy (tj.ok 5500-7000 zł- rynek Wrocławski) jest za wysoki. Koszt ten jest dla nas jeszcze większy biorąc pod uwagę, że traktujemy taki zakup jako rozwiązanie tymczasowe.

 

Oczywiście mieszkanie jakie braliśmy pod uwagę byłoby tańsze jeżeli rozpatrujemy cenę zakupu (Ok 400.000 plus wykończenie) niż dom, ale w przeliczeniu na metry kwadratowe i ilość pomieszczeń bardziej opłacalne jest zbudowanie domu. Zakładamy, że za kwotę trochę (20-30%) większą zapewnimy sobie o wiele lepsze warunki mieszkaniowe w budynku który będzie skrojony na nasze potrzeby.

 

Niedaleko miasta

 

Dom od zawsze był naszym marzeniem, lecz ceny działek w obrębie naszego Wrocławia powalają. Dzielnice które nas interesowały (południowa część miasta, przedmieścia) to koszt ok 300-400zł za metr kwadratowy ziemi.  Zakładając, że chcieliśmy nabyć co najmniej 1000m2 kwota staje się być ogromna. Bez problemu zaczeliśmy rozważać miejscowości położone trochę dalej. Ceny kilka kilometrów od granicy miasta spadają drastycznie. Lubimy korzystać z wygody miasta, ale cenimy też spokój i przestrzeń dalej położonych miejscowości. Ostatecznie zdecydowaliśmy kupić działkę pod Wrocławiem. Niby trochę dalej, ale koszt tych dodatkowych 11 minut dojazdu (tyle dłużej zajmuje nam dojazd z naszej działki budowlanej do pracy) nie jest wart kilkuset tysięcy złotych. Liczymy się z koniecznością dojazdów i oparciu naszej komunikacji o własny samochód, ale nie stanowi to dla nas problemu. Korzyści przewyższają.

 

Jesteśmy architektami, sami sobie zaprojektujemy

 

Oboje jesteśmy architektami więc w grę wchodzi wyłącznie indywidualny projekt i taki projekt stworzymy sami. Na blogu chcemy przedstawić wam cały proces powstawania domu. Od pierwszych koncepcji projektowych po dokładny dziennik budowy wraz z kosztorysem budowy.  

 

Naszym blogiem chcemy pokazać zalety dobrego projektu indywidualnego nad gotowym, który możemy sobie wybrać z katalogu kupić. Chcemy pokazać, że projekt gotowy niekoniecznie obniża koszty inwestycji, a początkowa inwestycja w profesjonalną dokumentację i dopasowane często nie jest droższa.

Naszym blogiem pokażemy jak wygląda proces tworzenia projektu dla najgorszego klienta, dla siebie. Chcemy pokazać, że zalew projektów gotowych wpływa negatywnie na polski krajobraz i złamać stereotyp postaci architekta, który w kosztorysie budowy jest pomijany, a jego rola marginalizowana. Mamy świadomość, że projekty gotowe w Polsce dominują i dla przeciętnego polskiego inwestora gotowy projekt jest oczywistością i nawet nie zakłada zlecenia projektu architektowi. Oszczędność, którą się kieruje, często zjadają z nawiązką mankamenty jakie niesie za sobą wybranie przypadkowego projektu.

 

Przeprowadzimy was przez proces podejmowanych przez projektanta decyzji tak, aby pokazać jak myślą architekci tworząc indywidualny projekt. Przedstawimy zalety takiego podejścia i problemy jakie musi rozwiązać projektant. Pokażemy, że architekt może być waszym przyjacielem w drodze do wymarzonego domu, a nie kolejnym branżowym łotrem czyhający na część kolejnej transzy waszego kredytu.

 

Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga i naszych profili w socialmediach:

facebook, pinterest, instagram.